top of page
Vyhledat

Elektrokonvulzivní terapie - ECT

Aktualizováno: 21. 2. 2021

Na komunitním terénním centru (tak se jmenoval ten pavilon) jsem byla celkem 6 týdnů. Mezitím jsem se nahlásila do tzv. PCP kliniky, která byla odděleně od Bohnické nemocnice, ale měli pavilon v Bohnickém areálu. Hůř se tam dostává a je dlouhá čekací lhůta. Co tak vím, PCP neboli Psychiatrické centrum Praha se řadí mezi 3 nejlepší pracoviště v ČR. (pozn. teď se nachází v Klecanech, v NUDZU neboli Národní Ústav Duševního Zdraví).


Zkoušeli se na mě různé léky, protože nezabíraly jak by měly, a na spoustu z nich jsem byla přecitlivělá nebo jsem je nechtěla a musely se kvůli tomu měnit. Brala jsem jak antidepresiva, tak antipsychotika. A byly to například tyto léky: aripiprazol, po něm jsem byla strašně úzkostlivá, po zyprexe jsem byla hodně utlumená a hodně jedla, po risperidonu jsem měla úzkost, paniku a suicidální myšlenky (sebevražedné) a tak stejně to bylo u solianu a abilify. Po leponexu (to je snad nejsilnější antipsychotikum) jsem zase omdlévala. Měla jsem i lithium, protože jsem měla kolísavé stavy nálad a diagnóza se stále měnila. Nejdříve mi diagnostikovali paranoidní schizofrenii, ale také byla v potaz bipolární porucha. To se nakonec vyloučilo a zůstala mi schizofrenie.



Jak se mi měnily léky, tak na PCP jsem vyzkoušela i elektrošoky. Správně se jí říká Elektrokonvulzivní terapie - ECT. Tato léčba je vedle psychoterapie a farmakoterapie jednou ze základních léčebných metod v psychiatrii. Byla objevena ve 30.letech 20. století, dávno před objevením prvních psychofarmak. Lidi to v dnešní době dost odsuzují, ale je u ní vysoká účinnost a malé riziko výskytu vedlejších nežádoucích účinků a komplikací po zavedení celkové anestézie a svalové relaxace při jejím používání. Opravdu před samotným zákrokem vám zavedou kanylu pro narkózu, omotají nohy stahovacím obinadlem a těsně předtím vás uspí, takže o ničem nevíte.Tato léčebná metoda je založena na opakované elektrické stimulaci mozku, proto se nejčastěji užívá v sérií 6-12 elektrokonvulzí během 3-4 týdnů, méně často je nutné k dosažení potřebného účinku použít delší sérii nebo sérii opakovat. Vlastní elektrická stimulace mozku trvá 1-2 sekundy. Mozek na tuto stimulaci reaguje 20-40 sekund trvajícími změnami elektrické aktivity na membránách mozkových buněk, čímž se obnovují normální fyziologické poměry mozkové činnosti. Celková doba výkonu nepřesahuje 10 minut. Takže je to opravdu krátká doba.


U jakých nemocí se ECT zejména používá?

- těžké deprese (melancholie) zejména s bludy (tj. poruchami myšlení), halucinacemi (tj. poruchami vnímání), odmítáním potravy nebo sebevražedným jednáním

- mánie

- schizoafektivní psychózy

- schizofrenie a jí podobné psychózy, zejména spojené s těžkými poruchami vůle, které se projevují buď výrazným pohybovým útlumem (tzv. katatonie), nebo naopak jinak nezvládnutelným těžkým neklidem a agresivitou (tzv. raptus)

- těžká obsedantně-kompulzivní porucha provázená vtíravými ovládavými představami a myšlenkami nebo výrazně nutkavými stereotypními poruchami chování (tzv. rituály), které jsou spojené s úzkostí a velkým psychickým utrpením nemocného

Zvláště výhodné je použití ECT u duševně nemocných:


- se závažným tělesným onemocněním

- ve vysokém věku

- v těhotenství : Ano, i v tomto případě, sama paní doktorka to pacientkám velmi doporučuje.

- nereagujících na jiné způsoby léčby např. na léky při tzv. farmakorezistenci

- trpících se závažnými nežádoucími účinky léků (psychofarmak)


Samozřejmě jsou lidi, u kterých se léčba nedoporučuje a to zejména u :


- těžké poruchy osobnosti (tzv. psychopatie)

- závislost na alkoholu nebo drogách (tzv. toxikománie)

- poruchy sexuální identifikace nebo orientace (tzv. sexuální deviace)

- neurotické poruchy vyjma těžké obsedantně-kompulzivní poruchy



Je ECT bezpečná?


Léčba ECT je bezbolestná, probíhá v celkové anestézii a svalové relaxaci (podobně jako např. chirurgické operace). Před výkonem je každý pacient vyšetřen lékařem internistou včetně provedení EKG a jsou rovněž provedeny základní laboratorní vyšetření krve. Pokud je to vhodné, provádí se i vyšetření EEG a vyšetření očního pozadí.



Určitě spousta z vás viděla fenomenální film Přelet nad kukaččím hnízdem, tak takhle to v nemocnici opravdu nevypadá, ani samotné elektrošoky :-)


Já se samozřejmě hrozně bála, ale člověk spí a o ničem opravdu neví, takže nebylo proč se bát ..nicméně i tady jsem měla komplikace, a po dvou sezeních jsme léčbu ukončili. Bylo mi po ECT fyzicky velmi špatně, možná to bylo způsobeno i narkózou a tím, že od 17 let mám permanentně rýmu. Bolela mě šíleně hlava a skoro jsem se neudržela na nohou. Ale tímto bych nechtěla odradit ty lidi, kteří by to chtěli podstoupit a bojí se. Prostě mně to nesedlo, ale znala jsem pár lidí z oddělení, kteří na tom byli taky a pomohlo jim to. Takový herec Miloš Kopecký byl známý tím, že nechtěl brát léky a proto jednou za čas šel na elektrošoky (měl bipolární afektivní poruchu).

Co by vás mohlo ještě zajímat, tak samozřejmě jako každá léčba to má i nežádoucí účinky, které jsou však mírné a vyskytují vzácně a přechodně. Mezi hlavní ale patří například přechodné poruchy krátkodobé paměti nebo orientace, bolesti hlavy nebo nevolnost, zvracení. Znala jsem jednoho pacienta a z těch asi pěti týdnů, co elektroléčbu podstupoval si téměř nic nepamatoval. Paměť jako taková se ale neporuší, je to pouze krátkodobé.

A asi nejhlavnější bod, nikdo vás do elektroléčby nutit nebude, je to pouze na vašem svobodném rozhodnutí, zda léčbu podstoupíte.


Budu se na Vás těšit zase příště.


Krásný týden,


Katka




 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


Příspěvek: Blog2_Post

Registrační formulář

Děkujeme za odeslání!

©2021 by Ze života Katky. Proudly created with Wix.com

bottom of page