Elektrokonvulzivní terapie - ECT
- Kateřina Anna Maria Chadimová
- 15. 2. 2021
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 21. 2. 2021
Na komunitním terénním centru (tak se jmenoval ten pavilon) jsem byla celkem 6 týdnů. Mezitím jsem se nahlásila do tzv. PCP kliniky, která byla odděleně od Bohnické nemocnice, ale měli pavilon v Bohnickém areálu. Hůř se tam dostává a je dlouhá čekací lhůta. Co tak vím, PCP neboli Psychiatrické centrum Praha se řadí mezi 3 nejlepší pracoviště v ČR. (pozn. teď se nachází v Klecanech, v NUDZU neboli Národní Ústav Duševního Zdraví).
Zkoušeli se na mě různé léky, protože nezabíraly jak by měly, a na spoustu z nich jsem byla přecitlivělá nebo jsem je nechtěla a musely se kvůli tomu měnit. Brala jsem jak antidepresiva, tak antipsychotika. A byly to například tyto léky: aripiprazol, po něm jsem byla strašně úzkostlivá, po zyprexe jsem byla hodně utlumená a hodně jedla, po risperidonu jsem měla úzkost, paniku a suicidální myšlenky (sebevražedné) a tak stejně to bylo u solianu a abilify. Po leponexu (to je snad nejsilnější antipsychotikum) jsem zase omdlévala. Měla jsem i lithium, protože jsem měla kolísavé stavy nálad a diagnóza se stále měnila. Nejdříve mi diagnostikovali paranoidní schizofrenii, ale také byla v potaz bipolární porucha. To se nakonec vyloučilo a zůstala mi schizofrenie.

Jak se mi měnily léky, tak na PCP jsem vyzkoušela i elektrošoky. Správně se jí říká Elektrokonvulzivní terapie - ECT. Tato léčba je vedle psychoterapie a farmakoterapie jednou ze základních léčebných metod v psychiatrii. Byla objevena ve 30.letech 20. století, dávno před objevením prvních psychofarmak. Lidi to v dnešní době dost odsuzují, ale je u ní vysoká účinnost a malé riziko výskytu vedlejších nežádoucích účinků a komplikací po zavedení celkové anestézie a svalové relaxace při jejím používání. Opravdu před samotným zákrokem vám zavedou kanylu pro narkózu, omotají nohy stahovacím obinadlem a těsně předtím vás uspí, takže o ničem nevíte.Tato léčebná metoda je založena na opakované elektrické stimulaci mozku, proto se nejčastěji užívá v sérií 6-12 elektrokonvulzí během 3-4 týdnů, méně často je nutné k dosažení potřebného účinku použít delší sérii nebo sérii opakovat. Vlastní elektrická stimulace mozku trvá 1-2 sekundy. Mozek na tuto stimulaci reaguje 20-40 sekund trvajícími změnami elektrické aktivity na membránách mozkových buněk, čímž se obnovují normální fyziologické poměry mozkové činnosti. Celková doba výkonu nepřesahuje 10 minut. Takže je to opravdu krátká doba.
U jakých nemocí se ECT zejména používá?
- těžké deprese (melancholie) zejména s bludy (tj. poruchami myšlení), halucinacemi (tj. poruchami vnímání), odmítáním potravy nebo sebevražedným jednáním
- mánie
- schizoafektivní psychózy
- schizofrenie a jí podobné psychózy, zejména spojené s těžkými poruchami vůle, které se projevují buď výrazným pohybovým útlumem (tzv. katatonie), nebo naopak jinak nezvládnutelným těžkým neklidem a agresivitou (tzv. raptus)
- těžká obsedantně-kompulzivní porucha provázená vtíravými ovládavými představami a myšlenkami nebo výrazně nutkavými stereotypními poruchami chování (tzv. rituály), které jsou spojené s úzkostí a velkým psychickým utrpením nemocného
Zvláště výhodné je použití ECT u duševně nemocných:
- se závažným tělesným onemocněním
- ve vysokém věku
- v těhotenství : Ano, i v tomto případě, sama paní doktorka to pacientkám velmi doporučuje.
- nereagujících na jiné způsoby léčby např. na léky při tzv. farmakorezistenci
- trpících se závažnými nežádoucími účinky léků (psychofarmak)
Samozřejmě jsou lidi, u kterých se léčba nedoporučuje a to zejména u :
- těžké poruchy osobnosti (tzv. psychopatie)
- závislost na alkoholu nebo drogách (tzv. toxikománie)
- poruchy sexuální identifikace nebo orientace (tzv. sexuální deviace)
- neurotické poruchy vyjma těžké obsedantně-kompulzivní poruchy
Je ECT bezpečná?
Léčba ECT je bezbolestná, probíhá v celkové anestézii a svalové relaxaci (podobně jako např. chirurgické operace). Před výkonem je každý pacient vyšetřen lékařem internistou včetně provedení EKG a jsou rovněž provedeny základní laboratorní vyšetření krve. Pokud je to vhodné, provádí se i vyšetření EEG a vyšetření očního pozadí.

Určitě spousta z vás viděla fenomenální film Přelet nad kukaččím hnízdem, tak takhle to v nemocnici opravdu nevypadá, ani samotné elektrošoky :-)
Já se samozřejmě hrozně bála, ale člověk spí a o ničem opravdu neví, takže nebylo proč se bát ..nicméně i tady jsem měla komplikace, a po dvou sezeních jsme léčbu ukončili. Bylo mi po ECT fyzicky velmi špatně, možná to bylo způsobeno i narkózou a tím, že od 17 let mám permanentně rýmu. Bolela mě šíleně hlava a skoro jsem se neudržela na nohou. Ale tímto bych nechtěla odradit ty lidi, kteří by to chtěli podstoupit a bojí se. Prostě mně to nesedlo, ale znala jsem pár lidí z oddělení, kteří na tom byli taky a pomohlo jim to. Takový herec Miloš Kopecký byl známý tím, že nechtěl brát léky a proto jednou za čas šel na elektrošoky (měl bipolární afektivní poruchu).
Co by vás mohlo ještě zajímat, tak samozřejmě jako každá léčba to má i nežádoucí účinky, které jsou však mírné a vyskytují vzácně a přechodně. Mezi hlavní ale patří například přechodné poruchy krátkodobé paměti nebo orientace, bolesti hlavy nebo nevolnost, zvracení. Znala jsem jednoho pacienta a z těch asi pěti týdnů, co elektroléčbu podstupoval si téměř nic nepamatoval. Paměť jako taková se ale neporuší, je to pouze krátkodobé.
A asi nejhlavnější bod, nikdo vás do elektroléčby nutit nebude, je to pouze na vašem svobodném rozhodnutí, zda léčbu podstoupíte.
Budu se na Vás těšit zase příště.
Krásný týden,
Katka
Comentarios